Jump to Content

תאורה טבעית: דרך חסכונית, אקולוגית ובריאה להאיר חללים

 

ב-5 ביוני צויין יום איכות הסביבה הבינלאומי שמטרתו לעורר מודעות לנושאי סביבה וקיימות, ביניהם משבר האקלים, שימור משאבי טבע, ניהול פסולת ומחזור, איכות האוויר והמים, מתן פתרונות לניצול אנרגיה ממקורות בלתי מתכלים (אנרגיה בת-קיימא) ועוד.

בניסיון לתת מענה לנושאים אלה, הוגדל בישראל תקציב המשרד לאיכות הסביבה לשנים 2023-2024, ובין הדגשים לתוכנית העבודה של המשרד לשנת 2024  כלולים גם הטיפול בחוסן האקלימי ומעבר לכלכלה מאופסת פליטות.

דו”ח “מצב הטבע 2022” מטעם המשרד להגנת הסביבה, קק”ל, רט”ג ומוזיאון הטבע ע”ש שטיינהרדט קובע  כי ישראל והמזרח התיכון מתחממים בקצב גבוה מהממוצע העולמי. עוד מצוין בדו”ח, כי ישראל מתחממת בהתמדה מאז שנת 1980 ובמצטבר ב 1.7 מעלות.  קיימת הסכמה מדעית נרחבת כי ההתחממות הגלובאלית ושינויי האקלים הם תופעה הנגרמת ברובה מפליטת גזי חממה ובעיקר משריפת דלקי מחצבים באספקת חשמל, בתעשייה, חמום, צריכת אנרגיה ביתית, תחבורה ועוד. תאורה מלאכותית היא אחד הגורמים לשימוש יתר באנרגיה ממקורות מתכלים, ופליטת גזי חממה מזהמת.

שמירה על האדם והסביבה באמצעות תאורה ממקור אור טבעי

בעולם ובישראל יש עליה בפתרונות בני קיימא שאחד מהם הוא שימוש בתאורה ממקור טבעי, השמש, כאשר מעבר לאור טבעי יכול לחסוך עד 35% מחשבון החשמל, ולהביא לשינוי צריכת אנרגיה במתחם האורבני.

מעבר להיבט של היעילות, החיסכון והידידותיות לסביבה, לשימוש באור טבעי יש גם אפקט בריאותי. בני אדם התפתחו תחת אור שמש טבעי במשך מיליוני שנים, בהתאמה למקצבי האור/חושך היומיומיים הטבעיים (Circadian Rhythms). כיום כולנו מבלים את רוב שעות הערות שלנו בחללים מוארים באופן מלאכותי מה שעשוי לגרום לעייפות בשעות היום, נדודי שינה, הפרעות למידה וקשב, השמנת יתר ודיכאון. אור השמש ידוע בהשפעתו החיובית על הבריאות, לרבות הורדת הסיכוי לאלצהיימר, בניית עצם, האצת החלמה, מניעה של קוצר ראייה אצל ילדים, הפחתת בעיות של קשב וריכוז; וזאת בנוסף על הפחתה בתאונות עבודה, עליה באפקטיביות ובתפוקה ועוד.

עם זאת, לתאורה טבעית של אור שמש שנכנס לחלל דרך פתחי חלונות זכוכית, יש מספר חסרונות. למשל, תאורה כזו מוגבלת בזמן שניתן לנצלה ועוצמתה וכיוונה בחלל משתנים במהלך שעות היום ובעונות השנה השונות. בנוסף, היא אינה אחידה בצדדים ובאגפים במבנה (למשל, בבניינים בצד הצפוני של העולם, אגפים צפוניים מקבלים רק 5% של  עוצמת אור טבעי, לעומת פתחי תאורה באגפים דרומיים) והיא בלתי  זמינה, בין היתר, במרתפים, חדרים פנימיים, מרחבים מוגנים ואזורים מוצלים במבנה. בנוסף, חלונות מאפשרים אמנם את כניסת האור, אך מאפשרים גם חדירת חום השמש ובהתאם לכך נוצרת השקעה רבה יותר של אנרגיה במיזוג שיש לה עלות כספית.

טכנולוגיה לשימוש בריא וחסכוני בתאורה טבעית

מערכת תאורה טבעית וחדשנית המאפשרת את השימוש באור השמש, אשר מתגברת על הבעיות הללו, פותחה על ידי חברה ישראלית בשם Solight, אשר מאפשרת הארה אחידה של אור טבעי במרבית שעות האור, עם כל היתרונות של הארה כזו, לרבות חסכון באנרגיה.

המערכת של Solight מרכזה בקולט שמש סטטי אשר מותקן על גגות או בצידי בניינים. הקולט, אשר מגלם טכנולוגיה חדשנית ומוגנת פטנט, הינו בעל מבנה תלת ממדי ייחודי. הוא מאפשר קציר יעיל של כמויות גדולות של אור שמש בטווח רחב של זוויות ועוצמה אחידה החל מזמן קצר לאחר זריחת החמה וכמעט עד לשקיעתה, ובכל עונות השנה, וזאת מבלי צורך בעקיבה, כפי שהדבר בקולטים אחרים.

התאורה המתקבלת היא טבעית בספקטרום מלא של אור השמש ועם חדירת חום מבוקרת אשר ניתנת להתאמה אישית.

מערכת התאורה של Solight יכולה לשמש כמערכת התאורה הראשית בכל שעות היום. למערכת גם בקרה אוטומטית המווסתת את התאורה המלאכותית, כך שבעת שחסר אור טבעי, כמו ביום מעונן או בשעות הערב, מערכת התאורה המלאכותית נכנסת באופן אוטומטי לפעולה ומשלימה את האור החסר.

לחברה פטנטים רשומים על תצורות שונות לאיסוף אור שמש בישראל, ארה”ב, אוסטרליה, סין, ואירופה ונמצאת  בתהליכי רישום מתקדמים בהודו ועוד.

פתרון כזה של Solight הותקן לאחרונה באחד המתקנים הלוגיסטיים של חברה ממשלתית גדולה בתחום התחבורה, ומשמש במוסדות שונים ואף בתחום הבנייה הפרטית.

קרדיט תמונה: עופר בקר

תאורה ממקור טבעי גם בבתי מגורים

מערכות אלה מתאימות למגוון רב של מבנים וסגנונות בניה, וניתן להתקינן על גבי גגות בטון, גגות רעפים, על קירות דרומיים של מבנים, והן יכולות אף  לשמש להכוונת אור שמש דרך חלונות בצד המבנה שאינו חשוף לאור שמש.

מערכת התאורה הטבעית הזו יכולה להיות מותקנת במבנים חדשים כמו גם בשדרוג מבנים קיימים, שם ניתן להתקין אותה תוך שינוי מזערי בבניין.

התמונות המצורפות ממחישות כיצד נראית המערכת וכיצד היא מותקנת על גבי מבנים שונים ובאופנים שונים:

מערכת חיצונית של Solight המותקנת על קיר מבנה בית פרטי ומאירה סלון צפוני חשוך ( 60 לוקס לפני, 240 לוקס אחרי)( לוקס הוא יחידת מידה פוטומטרית למדידת עוצמת ההארה של אור נראה). קרדיט: עופר בקר

מערכת חיצונית של Solight המותקנת על קיר מבנה בית פרטי ומאירה סלון צפוני חשוך ( 60 לוקס לפני, 240 לוקס אחרי)( לוקס הוא יחידת מידה פוטומטרית למדידת עוצמת ההארה של אור נראה). קרדיט: עופר בקר

קולט של Solight המשולב בתקרה מונמכת מתחת לגג רעפים. קרדיט: עופר בקר

התקן תאורה של Solight אשר מקבל אור מקולט חיצוני ומותקן בתוך חדר חשוך. קרדיט: עופר בקר

בארץ ובעולם מכירים בחשיבות החדשנות הישראלית בנושא זה לפתרון הגלובאלי ומעודדים אותה באמצעות מענקים. לראייה, Solight כבר קיבלה מענקים מהרשות לחדשנות, האיחוד האירופי, משרד האנרגיה, המשרד לאיכות הסביבה, וקרן הון הסיכון  SIBF 2  ו ClimateKIC ובשלב זה היא משווקת את מוצריה בישראל.

לאתר סולייט

*הכותב, צבי יעקובסון, הוא עורך פטנטים ושותף במשרד עורכי הפטנטים כהן, דה-פריס, שטדלר ושות’ (מקבוצת CDS-LUTHI) המנהל את תיק הפטנטים של סולייט

Contact Us Contact Us